Jak działa autoklaw medyczny?

Autoklawy to urządzenia wykorzystywane do sterylizacji narzędzi oraz produktów. Wysoka temperatura oraz ciśnienie pozbawiają autoklawowanych produktów wszelkich mikroorganizmów i czynią je jałowymi.

Zastosowanie autoklawów

Sterylizacja narzędzi wymagana jest wszędzie tam, gdzie konieczne jest przecięcie skóry (operacje) lub gdzie zachodzi ryzyko jej uszkodzenia. Z tego względu autoklawy wykorzystywane są przede wszystkim w szpitalach, gabinetach stomatologicznych, weterynaryjnych, ale także w gabinetach kosmetycznych, medycyny estetycznej, tatuażu oraz piercingu. Jednak to nie wszystko.

Autoklawy mają znacznie szersze zastosowanie. Wykorzystywane są w laboratoriach chemicznych, mikrobiologicznych, biochemicznych. W przemyśle farmaceutycznym oraz spożywczym, ponieważ w autoklawach można sterylizować nie tylko narzędzia, ale także płyny i inne produkty.

Jak działają autoklawy medyczne?

Określenie Autoklawy medyczne jest w zasadzie określeniem potocznym, w rzeczywistości są to autoklawy najwyższej jakości klasy B. Można w nich sterylizować wszystkie narzędzia, nawet te o porowatej powierzchni i skomplikowanej konstrukcji. Nadają się także do sterylizacji cieczy.

Wysoka jakość sterylizacji osiągana jest nie tylko dzięki temperaturze i ciśnieniu, ale także zamontowanej dodatkowo pompie próżniowej. W pierwszej fazie autoklawowania pompa wysysa powietrze, a próżnio zostaje stopniowo zastąpiona parą wodną. Pozwala to na uzyskanie temperatury nawet powyżej 121 stopni Celsjusza i ciśnienia 2-3 atmosfer.

Jak korzystać z autoklawu?

Producenci oferują wiele modeli autoklawów, które różnią się funkcjami, sposobem przygotowania i układania narzędzi. Zawsze więc trzeba dokładnie przeczytać instrukcję i zgodnie z nią postępować. Obsługa autoklawu nie jest trudna i najczęściej ogranicza się do wybrania odpowiedniego programu za pomocą wyświetlacza.

Produkty sterylizowane wymagają wcześniejszego przygotowania. Narzędzia metalowe należy wcześniej umieścić w specjalnych torbach, pojemnikach lub owinąć folią aluminiową. Dopiero wtedy można umieszczać je na tackach autoklawu. Płyny muszą być umieszczone w specjalnych woreczkach lub pojemnikach, które zabezpieczają je przed wyciekiem. Cały proces sterylizacji trwa ok. 20 minut i przebiega automatycznie.