Sposoby używania bandaży elastycznych

sklep salva (5).jpg

Bandaże elastyczne w obecnych czasach są wykorzystywane do tworzenia opatrunków różnych części ciała. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej, a także poznać możliwości wykorzystania bandaży elastycznych w praktyce.

Specyfika bandaży elastycznych

Bandaż elastyczny przeznaczony jest do opatrywania poszczególnych części ciała. Tego typu bandaże dostępne są w sprzedaży w dość zróżnicowanych wariantach, a różnią się między sobą przede wszystkim szerokością, która powinna być dostosowana do sposobu użycia opatrunku. Bandaże elastyczne najczęściej wykorzystuje się w celu usztywnienia poszczególnych części ciała, na przykład kończyn górnych lub dolnych. Produkt doskonale sprawdzi się również w formie opaski uciskowej, stosowanej na rany.

Opatrunek kończyn dolnych

Wśród głównych możliwości zastosowania bandaży elastycznych można wskazać robienie opatrunków kończyn dolnych. Może to być na przykład opatrunek kolana. Kończyny dolne powinno się bandażować od dołu do góry, ponieważ umożliwia to zachowanie optymalnego krążenia w nogach. Podczas bandażowania kończyn dolnych można korzystać z różnych technik. Jednak najczęściej zalecane jest bandażowanie żółwiowe, zarówno zbieżne, jak i rozbieżne.

Opatrunek kończyn górnych

Kolejną możliwością zastosowania bandaży elastycznych jest tworzenie opatrunków kończyn górnych, na przykład ramion lub przedramion. W tym przypadku szczególnie zalecanym sposobem bandażowania jest wykorzystanie metody kolistej i śrubowej. Jednak możliwe jest również bandażowanie metodami zaginanymi oraz kłosowymi. Nieco utrudnione może być opatrywanie łokci, z uwagi na bliskość stawów. W tym przypadku zaleca się skorzystanie z nieco węższego bandaża, na przykład o szerokości od pięciu do siedmiu centymetrów.

Opatrunek palców

Bandaże elastyczne wykorzystuje się również do opatrywania palców rąk, które bardzo często ulegają różnym kontuzjom. Bandażowanie poszczególnych palców powinno się rozpocząć od owinięcia nadgarstka. Bandaż najlepiej zakładać od strony wewnętrznej oraz od czubka do nasady palców. Bandażowanie powinno się rozpocząć i zakończyć na nadgarstku. Dzięki temu każdy opatrunek na pewno będzie się dobrze trzymał i będzie stabilny podczas wykonywania ruchów ręką.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Bandaże elastyczne.