Holter do domu

doktor ekg - doktoreg (14) .jpg

Holter szybko i skutecznie sprawdzi stan naszego serca. To niewielkie urządzenie monitoruje przez cały czas nasz układ krwionośny i dzięki temu jest w stanie wykryć ewentualne zaburzenia, na które być może nie zwrócilibyśmy uwagi.

Kiedy zakłada się holter?

Holter zazwyczaj zakłada się w momencie, w którym lekarz podejrzewa, że coś nieodpowiedniego dzieje się z naszym sercem. Dostajemy wtedy skierowanie i otrzymujemy Holter do domu wraz ze specjalnym dzienniczkiem, w którym zapisujemy jak się czujemy.

W przeszłości uważano, że zawał serca dotyczy przede wszystkim osób starszych. Dzisiaj jednak wiemy, iż nie jest to prawdą. Żyjemy w stresujących czasach i to wpływa na nasze serce. Nie powinniśmy zakładać, że jak jesteśmy młodzi, to problemy kardiologiczne nas nie dotyczą. Warto zdecydować się na holter chociażby dlatego, żeby sprawdzić czy z naszym sercem jest wszystko w porządku.

Jak przygotować się do badania Holtera?

Do badania nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać. Niektórzy lekarze zalecają, żeby przed założeniem holtera do domu nie stosować tłustych balsamów. W przypadku mężczyzn warto też pomyśleć o ogoleniu klatki piersiowej.

Jeżeli już mamy holter do domu i na stałe przyjmujemy jakieś leki, to nie musimy tych leków odstawiać. Oczywiście o wszystkich przyjmowanych lekach powinniśmy wcześniej poinformować lekarza. W przypadku badania holterem do domu nie zaleca się zażywania środków farmaceutycznych. Czasami jednak jest to konieczne. Przed założeniem holtera powinniśmy poinformować lekarza o wszczepionym rozruszniku serca.

Jak długo nosi się holter?

Holter do domu zazwyczaj nosi się przez całą dobę. Jest to wystarczający czas, żeby dokładnie przeanalizować prace naszego serca. Z holterem wykonujemy codzienne czynności i śpimy z tym urządzeniem. Pamiętajmy o tym, że urządzenie nie powinno mieć kontaktu z wodą, więc powinniśmy uważać w trakcie kąpieli.

Po ściągnięciu urządzenia dostajemy szczegółowy wykres, na którym widzimy jak pracuje nasze serce. Jeśli występują jakieś zaburzenia, to z całą pewnością lekarz to zauważy i skieruje nas na dokładniejsze badania bądź przepisze odpowiednie leki. Dzięki temu badaniu możemy zapobiec zawałowi serca w przyszłości.