Bonsai w przydomowym ogrodzie

tropi (11).jpg

Ogród to miejsce odpoczynku oraz wspólnego spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. Dlatego warto zadbać o jego ciekawy i przyjemny dla oka wygląd. Jednym z pomysłów na urozmaicenie przydomowej aranżacji może być wyhodowanie własnego drzewka bonsai.

Wybór rośliny na bonsai

Miniaturowe drzewko powinno stać się samodzielną ozdobą ogrodu lub jego części. Nie ma sensu tworzenie karkołomnej kompozycji, jeśli zostanie ona przyćmiona przez inne rośliny lub elementy małej architektury. Do stworzenia bonsai świetnie nadaje się wiele rodzimych gatunków krzewów oraz drzew. Do najpopularniejszych i najłatwiejszych w hodowli należą między innymi sosna, jałowiec, cis i pięknie kwitnąca wiśnia. Przed sadzeniem wybranej rośliny dobrze jest przygotować odpowiednie podłoże, aby drzewko mogło przez wiele lat rozwijać się w sprzyjających warunkach.

Zasady pielęgnacji ogrodowego bonsai

Nowo posadzony krzew potrzebuje kilku miesięcy spokoju, aby zaaklimatyzować się w otoczeniu. W tym czasie nie należy wykonywać żadnych cięć i trzeba pozwolić roślinie na wykształcenie właściwego systemu korzeni. Czas oczekiwania warto poświęcić na stworzenie projektu wyglądu przyszłego bonsai oraz zaplanowanie koniecznych czynności. Pierwsze cięcie jest zazwyczaj bardzo radykalne, aby zapewnić podstawy do dalszego rozwoju i formowania. Kolejne cięcia muszą być wykonywane w zaplanowanych odstępach czasu i powinny systematycznie zmierzać do wykreowania odpowiedniego kształtu rośliny.

Styl drzewek bonsai

Miniaturowe, roślinne dekoracje mogą być wykonywane według zasad wykształconych podczas wielowiekowej japońskiej tradycji lub stanowić oryginalny pomysł właściciela ogrodu. Warto zapoznać się ze stylami kształtowania pni oraz gałązek i czerpać wiedzę od mistrzów w dziedzinie bonsai. Dzięki temu uniknie się wielu błędów w pielęgnacji. Własnoręcznie wyhodowany okaz może stać się wielopokoleniową, sentymentalną pamiątką i głównym punktem ogrodu.