Gdzie rośnie kudzu?
Kudzu to inaczej opornik lub ołownik łatkowaty. Jest to wyjątkowa roślina, która jest pozyskiwana z Pueraria Thungbergii. Na Bliskim Wschodzie dobroczynne właściwości lecznicze kudzu są doceniane od wieków. Japońscy uczeni wykorzystywali sproszkowany korzeń kudzu w postaci naparu wodnego. Napar miał leczyć alergię, migrenę, nudności, grypę, a nawet cukrzycę.
Czym jest kudzu?
W Stanach Zjednoczonych kudzu pojawił się w XIX wieku. Bardzo szybko stałe się to modne pnącze, który było sadzone w ogrodach. Amerykanie uwielbiają tę roślinę nie tylko ze względu na intensywny i specyficzny zapach, ale również z powodu dużych i wielobarwnych liści. W dzisiejszych czasach niestety za chwast rosnący na polach i parkingach uważa się Kudzu właściwości mogą zaskoczyć wszystkich. Badania nad działaniem kudzu pod względem medycznym rozpoczęli naukowcy z Uniwersytetu w Północnej Karolinie pod koniec lat 80. XX wieku. Potwierdzili oni, że nieocenionym środkiem stabilizującym układ nerwowy może być korzeń kudzu. Aktualnie kudzu root można spotkać w Ameryce Północnej i Środkowej, a także w południowo-wschodniej Azji oraz na wyspach Japonii i Oceanii.
Właściwości kudzu
Roślina występuje również w regionach Kaukazu. Jak wspomnieliśmy na początku, kudzu wykorzystywane jest od dawna w niekonwencjonalnej medycynie japońskiej i chińskiej. Bogaty skład tej wyjątkowej rośliny sprawia, że jest to środek do leczenia schorzeń różnego rodzaju. Cechą charakterystyczną korzenia kudzu jest odczyn zasadowy. Może być stosowany przez osoby cierpiące na nietolerancję laktozy, ponieważ nie zawiera glutenu i laktozy. Kudzu to również bogate źródło wielu minerałów, takich jak żelazo, wapno oraz fosfor. W latach 90. ubiegłego wieku naukowcy odkryli, że korzeń kudzu zawiera diglikozydy, daidzeny oraz izoflawony. Nie tylko bogaty skład kudzu robi wrażenie, ale również jego niepowtarzalny wygląd. Jest to piękne pnącze z drewnianą łodygą, której długość wynosi nawet 30 – 35 metrów. Warto dodać, że owłosione strąki są owocami kudzu. Duży i bulwiasty jest sam korzeń kudzu. Obecnie można znaleźć korzeń kudzu jako ekstrakt w formie tabletek standaryzowanych. Takie tabletki wykorzystuje się w leczeniu chorób układu krążenia oraz biegunki. Po dokładnym przeczytaniu masz już wiedzę na temat korzenia kudzu.