Gdzie stosować śruby ze stali nierdzewnej?

Obecnie bardzo dużo osób stosuje śruby wykonane ze stali nierdzewnej. Nie dzieje się to przypadkowo. Warto zaznaczyć, że ten materiał ma bowiem rozmaite, bardzo cenne właściwości, które przydają się w różnych sytuacjach. Jakie są to walory? Gdzie śruby ze stali nierdzewnej mogą być w praktyce wykorzystane?

Właściwości stali nierdzewnej

Z czego powstają takie śruby? Należy podkreślić, że jest to stal nierdzewna, potocznie nazywana nierdzewką lub określana terminem inox. Czym charakteryzują się elementy tego typu? Warto wiedzieć, że stal nierdzewna to grupa stopów stali o obniżonej zawartości węgla. W składzie chemicznym jest przynajmniej 10,5% chromu i maksymalnie 1,2% węgla. Dlaczego te parametry są tak istotne? Warto zaznaczyć, że dzięki temu elementy wykonywane ze stali nierdzewnej są na przykład odporne na korozję. Trzeba podkreślić, że z tego materiału produkowane są nie tylko śruby, nakrętki czy podkładki, ale także pręty gwintowane, wkręty, nity zrywalne itp. Elementy wykonane ze stali nierdzewnej są odporne na korozję. To jednak nie wszystko. Poza tym stal nierdzewna charakteryzuje się żarowytrzymałością, prostym czyszczeniem czy łatwą obróbką. Warto dodać, że materiał tego typu ma także korzystny stosunek wytrzymałości do wagi oraz podlega recyklingowi. Cechuje się również eleganckim, stylowym wyglądem.

Zastosowanie śrub nierdzewnych

W jakich sytuacjach elementy tego typu znajdują zastosowanie? Ze względu na liczne zalety śruby ze stali nierdzewnej są używane między innymi w trakcie tworzenia aparatury chemicznej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy ich wykorzystaniu wyprodukować też nowoczesny i trwały sprzęt AGD. Jeśli chodzi o śruby nierdzewne o charakterystyce ferrytycznej, to znajdują one zastosowanie na przykład w okrętownictwie czy konstrukcjach maszyn dla różnych branż. Dobrze ze swojej roli wywiązują się też w budownictwie wodnym czy okrętownictwie.

Wiecie już, że takie śruby są bardzo odporne na korozję. Nic więc dziwnego, że są często stosowane w trakcie tworzenia konstrukcji, które potem będą znajdowały się na zewnątrz. Wówczas elementy tego typu będą po prostu wytrzymałe na rozmaite czynniki zewnętrzne. Pewnie nie każdy wie, ale śruby ze stali nierdzewnej wykorzystywane są także w motoryzacji. Gdzie dokładnie? Między innymi jest to mechanika samochodowa. W tej branży bardzo dobrze odnajdują się na przykład śruby drobnozwojne DIN 961/ISO 8676 sześciokątne z pełnym gwintem. Poza tym można je wykorzystać także w czasie budowania maszyn.