Uszczelka prysznicowa – obowiązkowa w każdej kabinie prysznicowej

Niezakryta szczelina między brodzikiem a ścianami prysznica, a także nieszczelność drzwi kabiny, powodują wyciek sporej ilości wody, co grozi zalaniem łazienki. Aby uniknąć takich sytuacji, stosuje się uszczelki prysznicowe.

Jak wybrać uszczelkę?

Najważniejszym kryterium podziału uszczelek jest kształt kabiny. Mówimy o kabinach zaokrąglonych oraz prostokątnych. Na ścianki, które nie są proste, montowane są gięte uszczelki. Uszczelki proste zupełnie nie będą nadawać się do tego rodzaju kabin.

Uszczelki magnetyczne swoje zastosowanie mają w uszczelnianiu drzwi. Montuje się je na krawędziach drzwi, a w przypadku drzwi jednoskrzydłowych na drzwiach i ścianie. Za sprawą pasków magnetycznych, zamknięcie skrzydeł drzwi skutkuje dociśnięciem uszczelek do siebie. To idealnie zabezpiecza przed wyciekiem wody.

Różnice między uszczelkami do kabin prysznicowych

Dobierając odpowiedni typ uszczelki najłatwiej będzie sugerować się zużytą wersją. Warto pamiętać, że różnią się one ze względu na model. Uszczelki prysznicowe składają się z dwóch części, twardej i miękkiej. Twardy profil wykonany jest z PVC, a miękkie elementy, potocznie zwane skrzydełkami, z PVC o mniejszej twardości niż twardy profil.

Sztywne części przeznaczone są do ścianek kabiny prysznicowej. Zadaniem skrzydełek jest zaś ochrona przed wydostawaniem się wody. Dodatkowo zasłaniają szczelinę powstającą między brodzikiem a ścianami prysznica.

Montaż oraz dbałość o szczelność prysznica

Montaż uszczelki to bardzo proste zadanie. Wciskając element na wyczyszczoną i wysuszoną powierzchnię szkła praktycznie załatwiamy sprawę. W przypadku zbyt dużego tarcia poleca się użycie płynu do naczyń. W odwrotnej sytuacji należy nałożyć na krawędź ścianki cienki pasek przezroczystego silikonu.

Kiedy zauważymy zalaną podłogę po prysznicu, musimy jak najszybciej wymienić zużyte uszczelki. Jest to ważne do zachowania czystości i higieny łazienki. Dobrej jakości uszczelki prysznicowe poradzą sobie z problemem nieszczelnych kabin na wiele lat.