Bieganie w domu na bieżni czy na dworze ?

Bieganie to jedne z najlepszych sposobów na zbudowanie dobrej kondycji i zadbanie o własne zdrowie. Tę czynność można wykonywać na dwa różne sposoby — dzięki bieżni w domu i na świeżym powietrzu np. w parku. W tym artykule opisujemy obie metody i przedstawiamy plusy oraz minusy każdej z nich. Dobór odpowiedniej formy może sprawić, że trening będzie lżejszy i bardziej wydajny.

Bieganie na dworze

Z pewnością jest to jeden z najprzyjemniejszych sportów. Wiele osób sobie go chwali, a coraz większa popularność powoduje, że powstają specjalne trasy czy kluby, aby nie biegać bez towarzystwa. Do niewątpliwych plusów tego rozwiązania zaliczyć można ruch na świeżym powietrzu i dużą dawkę tlenu, który dostarczamy do organizmu. Kolejnymi powodem, aby wybrać ten sposób biegania, są warunki biegu. Drzewa, inni ludzie czy obcowanie z naturą powodują, że bieg nie jest monotonny i nie nudzimy się w trakcie niego. Zawieranie nowych znajomości lub krótkie pogawędki w czasie przerwy z innymi biegaczami sprawia, że poprawia się nam humor i zyskujemy nowych znajomych.

Do minusów tego rozwiązania zaliczyć można brak amortyzacji, brak odpowiednich ścieżek w niektórych miejscach oraz niskie bezpieczeństwo podczas biegania np. po zmroku. Nieco mniejszym minusem jest konieczność uważania na niektórych szlakach na inne osoby czy przeszkody. Nie pozwala się to w pełni skupić na samym biegu. Dość często też nie możemy posłuchać ulubionej muzyki, gdyż musimy słyszeć co dzieje się dookoła nas.

Bieżnia w domu

Bieżnia daje ogromne możliwości treningu. DO dyspozycji otrzymujemy dwa rodzaje — magnetyczną i elektryczną-. Ta pierwsza jest tania i kupić ja możemy w każdym większym supermarkecie. Nie posiada ona napędu i aby móc biegać na niej trzeba najpierw iść — rozpędzić ją a później utrzymywać tempo. Druga elektryczna jest nieco droższa. Posiada napęd, który sam dostosowuje prędkość. Plusem takiego rozwiązania jest amortyzacja w przypadku bieżni elektrycznej. Dzięki niej mogą ćwiczyć nawet osoby po kontuzji. Kolejnym plusem jest możliwość treningów w każdych warunkach atmosferycznych oraz po zmroku, oraz brak konieczności posiadania w pobliżu ścieżek do biegania.

Głównym minusem bieżni nawet pomimo otwartego okna jest mała ilość tlenu, która dociera do naszych płuc. Trutnie logistycznie będzie operacja przestawiania bieżni — np. na taras gdzie nie ma prądu i panują różne warunki atmosferyczne. Bieganie na bieżni może być ten monotonne. Nawet słuchawki z ulubiona muzyka czy ekran z wizualizacją plaży po pewnym czasie przestaje cieszyć.

Ostateczny werdykt musi zapaść po dokładnym przeanalizowanie wszystkich korzyści i musi być również samodzielny. Nikt inny lepiej nie zna nas jak my sami. Każdy ćwiczący będzie kierował się innymi priorytetami i będzie miał inne preferencje. Niezależnie od ostatecznego wyboru ruch jest bardzo dobry, a kondycję należy utrzymywać niezależnie od wybranej formy treningu.