Najistotniejsze informacje o lampie ewakuacyjnej

Najistotniejsze informacje o lampie ewakuacyjnej

Nagła przerwa w dopływie prądu może spowodować zagrożenie zdrowia i życia. W budynkach, takich jak szkoły, szpitale, czy urzędy, niezbędne jest zastosowanie odpowiednich lamp ewakuacyjnych, które odgrywają nadrzędną rolę podczas konieczności szybkiego wydostania się na zewnątrz. Poniżej niezbędne informacje na temat tego rodzaju oświetlenia.

Gdzie powinny znajdować się lampy ewakuacyjne?

Przepisy określające rodzaje oświetlenia awaryjnego (w skład którego wchodzą lampy ewakuacyjne), a także budynki, w których obowiązkowe jest ich rozmieszczenie na ścianach lub sufitach, zawarte są w normach PN-EN 1838. Oświetlenie ewakuacyjne powinno działać stale przez co najmniej dwie godziny od momentu awarii oświetlenia podstawowego.

Wyraźnie jest tam powiedziane, że lampy torujące ścieżkę ewakuacji należy montować w pomieszczeniach wystawowych i salach przeznaczonych dla minimum 200 osób, pomieszczeniach o powierzchni ponad 1000 metrów kw., w których działa światło sztuczne, przestrzeniach, których powierzchnia przekracza 2000 metry kw. Lampy ewakuacyjne muszą być również rozmieszczone na drogach ewakuacyjnych np. korytarzach.

Rozmieszczenie lamp ewakuacyjnych

Prostokątna lub kwadratowa lampa ewakuacyjna musi być dobrze widoczna dla użytkowników budynków publicznych. Liczy się zatem jej odpowiednie umiejscowienie. W sytuacji kryzysowej może uratować komuś życie.

Wysoko umieszczona Lampa ewakuacyjna znajduje się 200 cm od podłoża. Co zatem z nisko umieszczonym oświetleniem wskazującym drogę ewakuacji?

Ten rodzaj oświetlenia nie może znajdować się wyżej niż 40 cm od podłogi. Stanowią je punktowe lub liniowe źródła światła.