Jak dobrać okna do łazienki?

ekoplast-group.com ekop (11) .jpg

Małe, duże, dachowe — takie okna najczęściej widzimy w łazience. Dla jednych są zbawieniem, inni widzą w nich jedynie utrapienie. Czy warto uwzględniać okno łazienkowe w projekcie nowego domu?

Okna do łazienki — umiejscowienie

Okno w łazience niezależnie od rozmiaru i kształtu musi być dobrze ulokowane. Następnie względem niego warto rozplanować układ całej łazienki.Okno nie powinno znajdować się naprzeciw lustra, powinno dawać naturalne światło, tak by w ciągu dnia móc bez użycia światła nałożyć sobie makijaż lub dokonać pielęgnacji.W małych łazienkach, szczególnie tych znajdujących się na parterze montuje się poziome okna tuż przy suficie. Pozwala to odpowiednio zagospodarować przestrzeń i zapewnia intymność. Poza tym takie okna wpuszczają do pomieszczenia sporo światła.Duże okna projektowane są zazwyczaj w łazienkach o większych rozmiarach, szczególnie gdy dom znajduje się w pięknej okolicy. Wtedy przy oknie ustawia się wannę, by podczas kąpieli podziwiać widoki.

Okna do łazienki — bezpieczeństwo i prywatność

Gdy łazienka znajduje się na parterze, warto wziąć pod uwagę dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem. Okna powinny być wyposażone w okucia antywłamaniowe oraz we wzmocnione szyby. Dodatkowo można podłączyć do nich czujniki antywłamaniowe, które będą połączone z alarmem domowym.Dla wielu osób posiadanie okna w łazience wiąże się z brakiem prywatności. Na szczęście ten problem można szybko rozwiązać. W łazienkowym oknie można zamontować matowe lub mleczne szyby, które uchronią nas przed ciekawskimi oczami. Można także zamontować rolety wewnętrzne, które będziemy zasłaniać w razie potrzeby. Innym rozwiązaniem są żaluzje. Niestety te rozwiązania drastycznie zmniejszają dostęp do światła dziennego.

Szyby w oknach łazienkowych

Szyba szybie nie równa, do łazienki należy wybrać okna z odpowiednim oszkleniem. Powinny one zatrzymywać ciepło wewnątrz pomieszczenie, przy czym nie mogą blokować dostępu do światła dziennego wpadającego z zewnątrz. Dlatego do okien łazienkowych stosuje się tzw. szyby absorbujące.Ciekawym rozwiązaniem są okna barwione w masie. Występują one w różnych kolorach: żółtym, niebieskim, czerwonym czy zielonym i tworzą ciekawy efekt w pomieszczeniu. Im grubsza i bardziej zabarwiona szyba, tym więcej energii pozostaje w łazience.

Więcej informacji znajdziesz na stronie okna do łazienki.