Dlaczego warto brać pod uwagę projekty domów energooszczędnych?

Dlaczego warto brać pod uwagę projekty domów energooszczędnych?

Budowę domu najlepiej zacząć od wybrania projektu dopasowanego do swoich potrzeb, upodobań i możliwości. Dziś, w dobie postępujących zmian klimatycznych oraz rosnących cen surowców energetycznych, coraz częściej mówi się właśnie o domach energooszczędnych.

Czym charakteryzuje się dom energooszczędny?

Projekty domów energooszczędnych cieszą się w ostatnich latach tak dużym powodzeniem nie tylko ze względu na trend bycia eko i życia w jak największej harmonii z naturą, ale również ze względu na ekonomiczny aspekt takiego przedsięwzięcia. Bowiem dom energooszczędny to taki, w którym zapotrzebowanie na ciepło wynosi mniej niż 70 kWh na jeden metr kwadratowy w skali roku.Takie właściwości budynków uzyskać można dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów budowlanych, które pozwalają na odpowiednią izolację termiczną, a także dzięki korzystaniu z energii odnawialnej, stosowaniu wentylacji z rekuperacją czy odpowiedniemu położeniu budowli na działce.

Projekty domów energooszczędnych – koszty budowy

Zastosowanie nowoczesnych, zwiększających energooszczędność domu rozwiązań niesie za sobą, niestety, większe koszty niż budowa metodami tradycyjnymi. Zastosowanie najlepszej izolacji przegród zewnętrznych i maksymalna niwelacja utraty ciepła przez mostki termiczne czy okna, wymaga użycia specyficznych materiałów budowlanych i odpowiedniego zaplanowania dostępnej przestrzeni. Szacuje się, że koszt budowy domu niskoenergetycznego będzie o kilka/ kilkanaście procent wyższy, niż stawiania budynku tradycyjnego. Różnicę w cenie, na plus dla naszej kieszeni, zauważymy więc dopiero przy jego użytkowaniu.

Jakie rozwiązania znajdziemy w projektach domów energooszczędnych?

Oprócz wysokich walorów izolacyjnych ścian, okien i pozostałych przegród budowlanych, które pozwalają niewielkim kosztem utrzymać pożądaną temperaturę wewnątrz budynku o każdej porze roku, projekty domów energooszczędnych często przewidują również ogrzewanie pasywne. Polega ono na takim rozmieszczeniu pomieszczeń, by naturalne światło słoneczne docierało do nich tak, aby odpowiednio ogrzać i doświetlić pokoje, co pozwoli na zmniejszenie kosztów ponoszonych na energię, np. elektryczną.Oprócz tego projekty zawierają elementy takie jak pompy ciepła, pozyskiwanie energii z promieniowania słonecznego, nowoczesne kotły grzewcze czy system rekuperacji.