Rodzaje norm dotyczących śrub

Zakup odpowiednich śrub jest niezbędny, aby konstrukcje były solidne i wytrzymałe, a maszyny długo działały bez najmniejszej nawet awarii. Jakie są rodzaje norm dotyczących tych elementów? Co warto wiedzieć o śrubach przed ich nabyciem? Jakie czynniki należy uwzględnić, aby ostateczne zakupy były udane? O co chodzi w konwencji norm? Te wszystkie kwestie zostały poruszone w poniższym wpisie.

Najważniejsze normy odnośnie śrub

Bardzo ważne jest to, aby kupować śruby, które spełniają określone normy. W Polsce korzysta się z różnych standardów. Najpopularniejsze są normy ISO ustanowione przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną pod którą podlegają 162 kraje (również Polska). Warto wspomnieć także o normach zatwierdzonych przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny (DIN). Stowarzyszenie ma swoją siedzibę w Berlinie i działa na rynku od 1917 roku. Polska ma też swoje rodzime standardy stanowione przez Polski Komitet Normalizacyjny. Polskie Normy – w skrócie PN – mają jednak jedynie zasięg krajowy.

Jak kupować dobrej jakości śruby?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że warto kupować śruby spełniające konkretne normy. Tylko dzięki temu można liczyć na to, że elementy tego typu będą charakteryzowały się jakością na odpowiednim poziomie. Niestety, nie wszystkie śruby spełniają konkretne standardy. Ich zakup wiąże się zatem z ryzykiem. Warto zastanowić się czy gra jest warta świeczki… Jeśli natomiast zdecydujecie się na śruby, które spełniają odpowiednie standardy, to będziecie mieć pewność, co do ich klasy, materiału, odporności na korozję itp. Trzeba podkreślić, że klasa jest oznaczana dwoma liczbami. Pierwsza cyfra dotyczy najmniejszej wartości odnośnie wytrzymałości na rozciąganie. Druga odnosi się do stosunku granicy plastyczności do wytrzymałości na rozciąganie. Materiał pozwala dowiedzieć się, z jakiego surowca zostały wykonane konkretne śruby. Są to między innymi stal węglowa, stal nierdzewna, mosiądz itp. Na przykład elementy wykonane ze stali kwasoodpornej są bardzo często stosowane w przemyśle okrętowym oraz spożywczym. Ważna jest także informacja dotycząca powłoki. Dzięki temu można dowiedzieć się, jak elementy są zabezpieczone przed korozją. W tym celu stosuje się między innymi ocynk galwaniczny czy ogniowy.

Konwersja norm

O co chodzi z konwersją norm? Z powyższego artykułu wiecie, że stosowane są normy ISO, DIN, a także PN. Tabela konwersji norm bardzo ułatwia pracę w wielu sytuacjach. Kiedy takie narzędzia się przydają? Może wystąpić sytuacja, że będziecie znać normy PN, ale pewny sklep – gdzie macie zamiar kupić śruby – honoruje tylko normy ISO ustanowione przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Jeśli podacie oznaczenie ISO (odczytane z tabeli), to dzięki temu osoba odpowiedzialna za sprzedaż szybko będzie wiedziała na jakich produktach Wam zależy. Aby poprawnie skorzystać z tabeli konwersji tak naprawdę trzeba znać tylko jedno oznaczenie. Dzięki niemu można bowiem dowiedzieć się, jak przedstawiają się oznaczenia odnośnie pozostałych norm.

Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami Stalmut – hurtownią zaopatrującą przedsiębiorstwa w śruby, nakrętki, podkładki i inne elementy złączne (https://stalmut.pl)