Kurs spadochronowy – podstawowe informacje

plstrefa - kurs spadochronowy 1.jpg

W Polsce istnieje wiele firm, które oferują kursy spadochronowe. Zatrudniają one wyłącznie najlepszych instruktorów. Dzięki temu nauka lotu ze spadochronem jest nie tylko bezpieczna, ale też przyjemna.

Kurs spadochronowy – co warto wiedzieć?

Kurs spadochronowy to program szkoleniowy mający na celu nauczenie uczestników skakania ze spadochronem. Obecnie istnieje kilka typów takich szkoleń. Dobiera się je w zależności od poziomu zaawansowania i celu skoczków. W Polsce pojawia się coraz więcej firm świadczących kursy skoków spadochronowych. Cena takiego szkolenia nie jest niska.

Bardzo popularny jest podstawowy kurs spadochronowy, który jest też najtańszy. Przeznaczony jest dla początkujących skoczków. Zwany jest często AFF, czyli Accelerated Freefall. Kurs ten obejmuje szereg lekcji teoretycznych oraz praktycznych. Na tego rodzaju szkoleniu uczestnicy uczą się o zasadach działania spadochronu, technikach skoku, procedurach bezpieczeństwa i nie tylko. Do tego dolicza się wiedzę dotyczącą tego, jak radzić sobie w przypadku awarii. Po zapoznaniu się z teorią kursanci mogą przejść do skoków praktycznych.

Dobrej klasy kurs spadochronowy

Na początku kursu spadochronowego uczestnicy wykonują skoki z niskiej wysokości w towarzystwie dwóch instruktorów trzymających ich za pomocą uprzęży AFF. Następnie, w miarę nabierania doświadczenia, czyli stopniowo, instruktorzy pozwalają skoczkom na większą samodzielność.

Co ważne, po wykonaniu danej liczby skoków z instruktorami, uczestnik kursu spadochronowego przechodzi do skoków solo. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że tego rodzaju szkolenia mogą się różnić pod względem czasu trwania i liczby skoków wymaganych do uzyskania certyfikatu skoczka spadochronowego.

Czas trwania kursu – co trzeba wiedzieć?

Okazuje się, że przeważnie kurs podstawowy obejmuje około 7-10 skoków. Jeżeli uzyska się bazowy certyfikat, skoczek może kontynuować swoje szkolenie, biorąc udział w zaawansowanych kursach. Celem jest zdobycie kolejnych uprawnień.

Jeżeli celem jest skorzystanie z kursu spadochronowego, najlepiej będzie postawić na renomowaną firmę szkoleniową, gdyż jakość świadczonych szkoleń zawsze jest na pierwszym miejscu. Nie warto na kursie oszczędzać.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy