Czym zajmuje się notariusz?

Notariusz to zawód zaufania publicznego, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Jego zakres działalności obejmuje nie tylko poświadczanie dokumentów, ale również sporządzanie umów.

Kim jest notariusz?

Obecność rejenta w niektórych sytuacjach jest niezbędna i trzeba o tym pamiętać. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych notariuszy, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Droga do zawodu notariusza jest bardzo czasochłonna i problematyczna.

Najpierw trzeba ukończyć studia prawnicze jednolite magisterskie, które trwają pięć lat. Bardzo ciężko jest się dostać na prawo, ponieważ jest dużo chętnych. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że notariusz jest upoważniony do sporządzania aktów notarialnych.

Regulacja zawodu

Polskie prawo przewiduje również, że obecność notariusza jest niezbędna w przypadku niektórych spraw. Ustawa z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie reguluje tę działalność. W zakresie dokonywanych czynności stronom powinny być przekazane wszystkie niezbędne informacje przez notariusza. Osoby, które sporządzą umowę u notariusza mogą być pewne, że taki dokument będzie zgodny z prawem.

Umowy sprzedaży nieruchomości tworzy się głównie po to, żeby zminimalizować ilość sądowych sporów. Podpisanie umowy u notariusza w formie aktu notarialnego jest konieczne, jeżeli chcemy sprzedać lub kupić nieruchomość. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest to działka, mieszkanie, czy nawet dom. Podpisanie takiej umowy to finał transakcji między sprzedającym oraz kupującym.

Zadania notariusza

W świetle polskiego prawa notariusz musi być osobą odpowiedzialną za sporządzenie takiej umowy. W chwili podpisania umowy warunkowej również trzeba pojawić się w kancelarii notarialnej. Umowę przedwstępną także warto podpisać u notariusza, dzięki czemu możemy mieć pewność, że postanowienia danej umowy zostaną w przyszłości zrealizowane.

W takiej sytuacji można później łatwiej dochodzić swoich praw przed sądem. Do notariusza można się też udać ze sprawami spadkowymi. Informacje o tym, kto jest spadkobiercą i jaki spadek otrzymuje zawarte są w dokumencie określanym jako notarialne poświadczenie dziedziczenia. Warto mieć na uwadze, że wszyscy spadkobiercy powinni się stawić w kancelarii notarialnej i wyrazić zgodę na przeprowadzenie sprawy spadkowej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy notariusz-bydgoszcz.com.pl.