Rodzaje i zastosowanie podkładek sprężystych

Wśród podkładek sprężystych znaleźć można podkładki sprężyste din 127. Tego typu podkładki produkowane są z materiałów, takich jak np. stal sprężynowa ocynkowana, stal kwasoodporna A4 oraz ostatnia stal nierdzewna A2. Dzięki zastosowaniu tych materiałów można spodziewać się bardzo dużej wytrzymałości poszczególnych elementów, nawet w środowisku, w którym narażone są na dużą korozję.

Zastosowanie podkładek sprężystych

Podkładki sprężyste, w tym podkładki din 127, stosowane są jako element pomocniczy w przypadku tworzenia wytrzymałych i niezwykle mocnych połączeń śrubowych. Znalazły swoje zastosowanie również w przemyśle motoryzacyjnym, w którym solidne połączenia wykorzystywane są do produkcji pojazdów, takich jak samochody osobowe, ciężarowe, motocykle itd. Traktowane są również, jako zabezpieczenie połączeń gwintowych. Zastosowanie podkładek sprężynowych wykorzystywane jest również przy połączeniach, które narażone są na luzowanie lub odkręcanie w trakcie eksploatacji. Ich nazewnictwo wzięło się od charakterystycznego wyglądu przypominającego śrubkę. Podkładki din 127 stosowane są niezwykle chętnie w wielu różnych od siebie branżach. Wykorzystuje się je wszędzie tam, gdzie mogą występować drgania, a co za tym idzie, luzowanie się złączy śrubowych.

Rodzaje podkładek sprężystych

Podkładki sprężyste, w tym podkładki din 127 to podkładki kompaktowe. Znalazły swoje zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Większość podkładek sprężynowych wytwarzana jest z tak zwanej stali sprężynowej, lecz często spotkać można się również ze stalą nierdzewną. Tego typu podkładki cechują się przede wszystkim niewyobrażalną wytrzymałością, dlatego między innymi są tak chętnie stosowane w wielu sektorach. Dzięki wykorzystaniu sprężynowych podkładek din 127 wszelkie połączenia śrubowe zyskują solidne zabezpieczenie przed możliwym poluzowaniem. Specjalny kształt podkładki pozwala na to, aby podkładka była zdolna wytrzymać nawet bardzo duże obciążenia przez długo czas bez zniszczenia swojej struktury. Może zdarzyć się tak, że podkładka din 127 nie ulegnie żadnemu odkształceniu przez długie lata eksploatacji. Jakie są typy podkładek sprężynowych?

  • Ząbkowane,
  • stożkowe,
  • spiralne,
  • łukowe,
  • faliste,
  • wachlarzowe.

Podkładka sprężysta stożkowa

Ten typ podkładki stosowany jest w miejscach o skrajnych temperaturach powietrza, które doprowadzają do rozszerzania się i kurczenia materiału.

Zakrzywiona podkładka sprężysta

Te podkładki mają znaczenie w miejscach, w których problem stanowi nie obciążenia, a odchylenie. Takie podkładki stosowane są w przypadku konstrukcji obciążeniowych i elastycznych.

Podkładka sprężysta kopułowa

Te podkładki stosowane są tam, gdzie możliwa jest wysoka zdolność nośna, a zakres odchylenia jest jednak mały.

Falista podkładka sprężysta

Tego typu podkładki cechuje nośność i zdolność ugięcia. Wykorzystywana jako element amortyzujący w różnorodnych konstrukcjach.

Podkładka blokująca sprężysta

Ten typ sprawia, że poluzowanie się łączników staje się minimalne ta samo, jak odkręcenie śrubek.