Motywacja do biegania – jak to działa?

Z każdym dniem rośnie liczba miłośników biegania. Nic dziwnego, jest to bowiem sport, który w stosunkowo szybkim tempie potrafi zdziałać cuda nie tylko z naszą sylwetką, ale i samopoczuciem. Regularne treningi pomagają spalić tkankę tłuszczową, pięknie wyrzeźbić mięśnie i zmniejszyć poziom hormonu stresu. Są jednak osoby, które pomimo, że zdają sobie sprawę z zalet biegania i bardzo chcą regularnie ćwiczyć w ten właśnie sposób, nie mogą „zmusić się” do rozpoczęcia treningów, lub regularnej aktywności.

Motywacja kluczem do sukcesu

Kluczem do regularnych treningów jest odpowiednia motywacja do podejmowania aktywności. Jeśli planujesz zacząć biegać, zastanów się co dzięki temu chcesz osiągnąć. Jedni marzą o pięknej, wysportowanej sylwetce, inni chcą poprawić kondycję, żeby przestać się męczyć wchodząc na pierwsze piętro, są też tacy, którzy planują wystartować w jakimś biegu lub nawet pokonać maraton. Każdy ma inny cel, ale każdy cel jest równie ważny. A jaki jest Twój? Z wizualizuj więc sobie swój cel – możesz go zapisać, namalować, powiesić na lodówce. Dzięki temu będziesz mieć odpowiednią motywację do podjęcia wysiłku.

Co może motywować do regularnego biegania?

Poza konkretnie z wizualizowanym celem istnieją inne sposoby motywowania się do działania, z powodzeniem stosowane przez najlepszych biegaczy:

  • ulubiona muzyka – każdy z nas wie, że muzyka poprawia nastrój. Odpowiednio dobrana ścieżka dźwiękowa potrafi dodać energii podczas treningu, sprawia również, że czas szybciej mija. Przygotuj więc swoją playlistę do biegania i do dzieła!
  • profesjonalny strój – wygodne ubranie do biegania, w którym będziesz wyglądać i czuć się świetnie sprawi, że będziesz mieć ochotę na każdy kolejny trening, podczas którego poczujesz się jak zawodowiec.
  • porównywanie wyników – mierz czas w jakim przebiegasz określony dystans. Regularne treningi sprawią, że twoja forma stale będzie rosła. Jeśli zaczniesz zapisywać poszczególne wyniki, czarno na białym zobaczysz, jakie postępy robisz. To z całą pewnością zachęci Cię do dalszego wysiłku.
  • znalezienie kompana – wsparcie osób z zewnątrz jest nieodzowne. Możecie się bowiem nawzajem motywować. Każdy kiedyś ma kryzys formy, ogarnia go niechęć do wysiłku. W takim wypadku właśnie Twój kompan skutecznie zmotywuje Cię do działania (za co, po zakończonym treningu, na pewno mu podziękujesz).
  • udział w imprezie dla biegaczy – nawet jeśli nie jesteś jeszcze w szczytowej formie, udział w takiej imprezie, to szansa na zdobycie cennych wskazówek od bardziej zaawansowanych kolegów.

Nieważne na jakim etapie biegania jesteś – zaczynasz, czy biegasz od dawna – pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest znalezienie swojej motywacji.