Budowa ciepłego domu, czy warto?

Własny dom to potężna inwestycja związana z jego wybudowaniem, wykończeniem, a także wyposażeniem. Koszty budowy domu na przykład jednorodzinnego, w większości przypadków to inwestycja praktycznie na całe życie, która angażuje wieloletnie oszczędności, ale również wymaga wzięcia kredytu bankowego lub zapożyczenia się. Jeżeli w budowę domu obliczymy koszty eksploatacji budynku, wśród których znajduje się energia grzewcza, warto już dziś zainwestować w ciepły dom, co pozwoli zaoszczędzić na przyszłych rachunkach za ogrzewanie.

Ciepły dom, czyli tak naprawdę jaki?

Pod nazwą ciepły dom rozumiemy budynek, u którego straty cieplne są duże niższe niż w budynkach standardowych. Ważną rolę w tym przypadku odgrywa odpowiednie zaizolowanie ścian zewnętrznych, stropów, dachu, podłogi na gruncie oraz zamontowanie stolarki przy wysokich parametrach termoizolacyjnych. Odpowiednia izolacja zewnętrznych przegród pozwala na uniknięcie, a przynajmniej na zmniejszenie strat energii. Dom, w którym utrata ciepła przez przegrody zewnętrzne zostaną zminimalizowane, umożliwia zużycia mniejszej energii grzewczej, a co za tym idzie, będzie tańszy w eksploatacji.

Ciepły dom – czyli, w jakie elementy warto inwestować?

1. Odpowiednia izolacja cieplna przegród zewnętrznych – przy budowie domu ścian jednowarstwowych o termoizolacyjności ścian, decyduje materiał murowy o bardzo wysokim współczynnikiem przenikania ciepła U.
2. Materiał murowy o wysokiej akumulacyjności ciepła – odpowiednim wyborem będą pustki ścienne z ceramiki poryzowanej, gdyż materiał ten w ciągu dnia dobrze gromadzi ciepło, a w nocy stopniowo je reguluje.
3. Projekt budynku, który sprzyja ochronie cieplnej – czyli odpowiednia zwarta bryla, która przykrywa dach płaski, jednospadowy, dwuspadowy oraz przy jak najmniejszej liczbie detali architektonicznych.
4. Odpowiednie wykorzystanie darmowej energii słonecznej, przy chłodnych miesiącach –  duże zyski z pewnością zapewni budowa domu, który ustawiony jest, aby elewacja z jak największą powierzchnią przeszkleń, była skierowana na południe – w dużej mierze maksymalnie ograniczyć ją od strony północnej.
5. Odpowiedni montaż drzwi i okien o wysokich parametrach izolacyjności termicznej – można zabezpieczyć się w nowoczesne okna pionowe, jak i dachowe, które spełniają odpowiednie normy izolacyjności.
6. Zastosowanie wentylacji nawiewno-wywiewną z odzyskaniem ciepła –  świetne rozwiązanie dla domów niskoenergochłonnych. W taki sposób utracone przez wentylacje ciepło ma szansę być ponownie wykorzystane do ogrzewania pomieszczeń.
7. Montaż odpowiedniej instalacji grzewczej o wysokiej sprawności – wyróżniamy między innymi: kotły kondensacyjne, ogrzewanie płaszczyznowe: ścienne i podłogowe, powietrzne i gruntowe wymienniki ciepła, regulatory ciepła oraz pompy ciepła.
8. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do przygotowania ciepłej wody oraz ogrzewania pomieszczeń – najlepiej sprawdzą się kolektory słoneczne oraz pompy ciepła.